Befejezte munkáját az Elszámoltatási Bizottság

2012. január 23.
Ossza meg ismerőseivel!

    A mulasztások megismerését követően egy évvel ezelőtt határozott úgy a képviselő-testület, hogy Elszámoltatási Bizottságot hoz létre, melynek tagjai az eléjük tárt adatok alapján 10 témában kezdtek el információkat gyűjteni. Dr. Filvig Géza, a bizottság elnöke a legutolsó testületi ülésen foglalta össze az elmúlt év munkáját, melyet tételesen ismertetett a képviselő-testülettel, valamint az ülés után a sajtó képviselőivel.

    A múlt lezárásához elengedhetetlen annak feltárása

    – Ahhoz, hogy a jövő sikeres legyen, le kell zárni a múltat. Ehhez pedig hozzátartozik a jogi, politikai és erkölcsi felelősségre vonás egyaránt. Ha ez nem teljesülne, akkor a lakosság többségének jogos igénye maradna figyelmen kívül. Az Elszámoltatási Bizottság irányelve munkája során az volt, hogy az elszámoltatást alkotmányos, törvényes keretek között, de komoly alapossággal és teljes körűen végezze el. – hangsúlyozta dr. Filvig Géza, aki hozzáfűzte, hogy az átvilágítási anyagokra támaszkodva, a tények minél szélesebb körű megismerésére törekedve vizsgálták meg azt a 10 témakört, melyet munkájuk elején meghatároztak.
    Az elmúlt évben 10 alkalommal ülésezett a bizottság. Alaposan körbejárta az átvilágítási anyagban is megnevezett ügyeket, meghallgatta az érintetteket, majd meghozta megállapításait, melyek kapcsán négy végkifejletet ismertetett a bizottság elnöke. Voltak olyan ügyek, melyeket annak teljes körű, tényszerű és alapos feltárása után további intézkedés indokoltsága nélkül lezártnak tekintettek. Bizonyos témák kapcsán a bizottság megállapította a hiányosságokat és mulasztásokat, valamint több területen rámutatott a felelőtlen és pazarló gazdálkodásra. Ugyanezen hibák jövőbeni kiküszöbölése érdekében, azóta az új vezetés belső hatáskörben intézkedett.
    Négy téma esetében a Bizottság javaslatot tett külső szakértő bevonásával továbbfolytatni a vizsgálatot. E mellett vannak olyan ügyek, melyek időközben kikerültek a Bizottság látóköréből, hiszen azok kapcsán már konkrét intézkedések történtek. Két előnytelennek vélt szerződés esetében már megkezdte a nyomozást a rendőrség, míg egy szerződés kapcsán időközben külső szakértő bevonásával folyik annak megállapítása, hogy hátrányos volt-e az adott szerződés a városra nézve, és ha igen, milyen mértékben.

    Azonnali költségcsökkentő intézkedések történtek

    Az Elszámolási Bizottság áttekintette a mobiltelefon használat szabályozását, melynek magas költségeit is vizsgálták. A bizottság munkájának eredményeként, azóta átszervezésre került a belső mobiltelefon használat, amely megszűntette az előző vezetés pazarló és felelőtlen gazdálkodását. Az elmúlt évekkel ellentétben a jegyző és a polgármester által a meghatározott dolgozók számára biztosított mobiltelefonok számláját nem fizeti 100 százalékban az önkormányzat, mely után így nem kell 20%-os adófizetési kötelezettséget sem vállalni. E mellett a mobiltelefon-szolgáltatóval történt újratárgyalás után sikerült a 23 forintos percdíjat 12 forintra csökkentetni. Az új vezetés felelős gazdálkodását mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy míg a 2010 októbere előtt 18 előfizető több esetben is 400 ezer forint körüli telefonszámlát produkált, addig jelenleg 90 önkormányzati előfizető telefonszámlája 300 ezer forintra csökkent, melynek 40 százalékát az igénybevevők fizetik ki.

    Ugyanígy górcső alá került a hivatali gépkocsik használatának szabályozása és elszámolása, mely ellenőrizhetetlen és túl költséges volt. E témában is azonnali intézkedések történtek, melynek következményeként mára átlátható nyilvántartással és menetlevelekkel követhető nyomon az indokolt gépkocsi használat. Ennek folyománya, hogy az elmúlt évben a szolgálati autók futásteljesítménye 20.263 km-rel csökkent, mely a mai üzemanyagárak költségeit, és az amortizációt figyelembe véve egymillió forintos megtakarítást eredményezett.

    A Bizottság felhívta a figyelmet a város előnytelen biztosítási szerződésére is, melynek felülvizsgálatával ismét több millió forintot spórolt meg a város. A régi 10 milliárdos vagyonnal ellentétben az idén 16 milliárdos vagyonra, 3 millió forinttal kedvezőbb áron kötött szerződést az önkormányzat.

    Az Erdélyi tanulmányutak elszámolásainak pénzügyi szabályossága kapcsán végzett vizsgálat is több hiányosságot tárt fel, amely közül a legjelentősebb a szülők által befizetett hozzájárulások kapcsán merült fel. A vizsgálat során kiderült, hogy a szülői befizetések felhasználása, annak könyvelése átláthatatlan volt, ezért sok kockázatot rejtett magában. Sok esetben az út során felmerült költségekhez nem tudtak számlákat mellékelni. Tanulva a feltárt hiányosságokból, az idén az Erdélyi tanulmányutak szervezése kapcsán kiemelten odafigyeltek a szülők által befizetett pénzösszegek kezelésére, az nem keveredett az önkormányzat által vállalt kötelezettségekre szánt pénzekkel és azokról pontos elszámolást vezettek. Így szemben az elmúlt években beszedett 14.000,- Ft-tal a szülőktől csak 10.000,- Ft-ot szedtek be az osztályfőnökök, amelyet csak belépőkre és a gyermekek egyéni szükségleteire költöttek, amiről pontos kimutatással rendelkeztek. Így volt lehetséges, hogy a szülők a befizetett összegből visszakaptak megközelítően 3.500,- Ft-ot.

    Négy ügyben további szakértői vizsgálatról döntöttek

    A testületi ülésen az Elszámoltatási Bizottság által átvizsgált ügyek kapcsán négy esetben javasolta a bizottság azt, hogy azok szakértő bevonásával kerüljenek további átvizsgálásra. Az előterjesztést a képviselő-testület egyhangúlag elfogadta, és egyben felhatalmazta a polgármestert, hogy ezen ügyek kivizsgálására külső szakértő segítségét vegye igénybe. Ezen ügyeket a sajtótájékoztató keretében ismertette a bizottság elnöke.
    Így a jövőben a KalocsaKOM Kft. befektetése és gazdálkodása, Kalocsa Város ingatlanvagyona kezelésének sajátosságai a Tomori Pál Főiskola által használt városi tulajdonú ingatlanrészek vonatkozásában, „A kalocsai önkormányzat 20 éve” című kiadvány költségei kapcsán, valamint egy magántulajdonú családi ház indokolatlan, értékfeletti vásárlása esetében szakértő bevonása mellett tovább folyik a vizsgálódás. Miután a négy témában a szakértői jelentések elkészülnek, azt a képviselő-testület fogja majd tárgyalni.

    Új korszak veszi kezdetét

    Dr. Filvig Géza kiemelte, hogy az Elszámoltatási Bizottság munkájának lezárásával egy időben egy korszak is véget ért. A Bizottság munkájának jelentősége abban volt, hogy feltárja a múlt hiányosságait, melynek tapasztalatait összegyűjtve a legtöbb esetben, belső hatáskörben már orvosolták azokat. Vannak azonban olyan ügyek, melyek túlléptek a hivatal hatáskörén.
    Egy hőszolgáltató és a kórházunk közt létrejött, a fűtési rendszer felújításáról, cseréjéről, valamint üzemeltetéséről és karbantartásáról szóló szerződéseket jelenleg szakértői csoport vizsgálja, mert a konstrukció sok hasonlóságot mutat azon energetikai szerződéssel, amely kapcsán ismeretlen tettes ellen feljelentést tett az önkormányzat, és amely ügyben hűtlen kezelés miatt folytat nyomozást a rendőrség.
    Ez az a 2002-ben és 2003-ban a kalocsai városvezetés és egy energiaszolgáltató között 13 évre létrejött szerződés és azok módosításai, melyek vélhetően jelentős mértékű anyagi hátrányt okoztak mostanáig Kalocsa városának. A szerződéssel kapcsolatos szakértői vélemény alapján felmerült a bűncselekmény elkövetésének alapos gyanúja, így a kalocsai képviselő-testület tagjai a megismert dokumentum alapján törvényi kötelezettségüknek eleget téve egyhangúlag elfogadták az ismeretlen tettes elleni feljelentést tartalmazó indítványt. Az elmúlt héten már megkezdődtek a tanúkihallgatások.
    Ehhez hasonlóan egy másik előnytelen szerződés kapcsán is megkezdték a nyomozást. Kalocsa Város Önkormányzata 2000-ben zárt ülés keretében 140 millió forintért értékesítette azt a rendszert, melyet a lakosok saját pénzükből építettek ki. Ezzel olyan helyzetet teremtettek, melyben a rendszerhez hozzájutó cég egyeduralkodóvá vált. Az előző vezetés 2005-ben benyújtott és 2006-ban elnyert 180 millió forint pályázati forrásból, valamint több mint 50 millió forint saját forrásból és 170 millió forint hitelből egy új hálózatot épített ki. Jelenleg a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága – Bűnüldözési Osztálya folytat nyomozást az ügyben.
    Ezen ügyek jogszerű lezárása elengedhetetlen ahhoz, hogy egyértelműen és végérvényesen kimondásra kerüljenek a múlt hibái, amelyek így elhatárolódnak a jövő építésétől, mely minden felelősen gondolkodó kalocsai polgárnak közös érdeke kell, hogy legyen.

    Nézze meg a KalocsaTV felvételét!