A KDNP úgy látja: a családtagjaikkal, rokonokkal telefonon kapcsolatot tartó szociálisan rászorult emberek, az anyagi nehézségekkel egyedül élők, vagy a kommunikációs eszközökkel segítséget hívók nem sújthatók a tervezett szektorális adóval. Azt is kérik a kormánytól, hogy fontolja meg, érdemes-e a szegényebb emberek néhány száz – vagy ezer forintos befizetéseit az úgynevezett sárgacsekk-adóval terhelni.
A közleményben kijelentik: a kereszténydemokraták egyetértenek azzal, hogy a szociális problémákat nem az adórendszeren keresztül kell megoldani, de a Széll Kálmán Tervvel bejelentett adóintézkedések „jellegüknél fogva olyanok, amelyek különböző életkörülmények között indokolttá tehetik a mentességet és a körültekintő bevezetést”. A KDNP ezért a részletek alapos kimunkálását várja a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyi szakembereitől.
A Széll Kálmán Terv 2.0 szerint a telekommunikációs adó a telefonhívásoknál általánosan minden megkezdett perc és elküldött SMS/MMS után 2 forint, a pénzügyi tranzakciós illeték (ismertebb nevén a sárgacsekk-adó) mértéke pedig egy ezrelék lenne. Utóbbi adónem alapvetően lakossági és vállalati banki, illetve postai tranzakciókra (így a készpénzfelvételre és – befizetésre, a gazdasági szereplők banki átutalásaira, a csoportos beszedésekre, a bankkártyás vásárlásokra és a postai pénzforgalmi tranzakciókra) terjedne ki.
A Fidesz közleményben tudatta: javasolják a kormánynak, vizsgálja meg annak lehetőségét, hogy a pénzügyi tranzakciós illeték és a telekommunikációs adó tervezett mértékét a nehéz helyzetben lévő családok esetében csökkentsék, vagy egyáltalán ne vezessék be.
(Forrás: MTI)