Az ország mintegy 9 millió lakóját érinti és 612 milliárd forintot tesz ki az adósságrendezési folyamat, melynek során az állam 1956 önkormányzat adósságát részben, vagy egészben átvállalja – mondta a miniszterelnök kereszténydemokrata helyettese Eger polgármesterével a város adóssághelyzetéről folytatott tárgyalását követően.
Mint mondta: az állam közbelépése azért vált szükségessé, mert a szocialista kormányzás nyolc éve alatt megötszöröződött az önkormányzatok adóssága és a helyzet már-már működésképtelenséggel fenyegetett.
A részletekről szólva a kereszténydemokrata politikus kifejtette:
A fennmaradó 1200 önkormányzat nincs eladósodva, de ők sem járnak rosszul, hiszen a kormány a jövőben figyelembe veszi a források elosztásánál a felelős gazdálkodást – fűzte hozzá.
Egerről szólva hangsúlyozta, hogy a megyei városokkal összehasonlítva a hevesi megyeszékhely példája a felelős és mértéktartó gazdálkodásnak, amelyet értékel a kormányzat. Különösen impozáns a város teljesítménye annak függvényében, hogy egy hátrányos helyzetű régióban helyezkedik el.
A település adóssága 7 milliárd forint, amiben egy fillér működésre felvett hitel sincs, az összes pénz fejlesztésekre fordították.
Emlékeztetett arra, hogy a 2010-es kormányváltáskor mind az ország, mind a magánszemélyek, mind az önkormányzatok adósságcsapdában vergődtek.
„Azóta a kormány az emberek segítségével a GDP arányos 82 százalékról 77 százalékra szorította vissza az államadósságot. A végtörlesztéssel és az árfolyamgáttal az embereknek nyújtott segítséget, most pedig egy nagy levegőt vett és az önkormányzatokat szabadította ki az adósságcsapdából” – mondta Semjén Zsolt.
Habis László, Eger polgármestere (Fidesz-KDNP) hozzátette, hogy a nagyobb települések várhatóan 40, 50, illetve 60 százalékos adósságkönnyítésben részesülhetnek. Eger várhatóan az 50 százalékos sávban lesz – mondta a városvezető.
(Forrás: MTI)