Döntően alakította a Máltai Szeretetszolgálat Magyarország történelmét

2013. október 12.
Ossza meg ismerőseivel!

    A 900 éves Szuverén Máltai Lovagrend (SZML) háromnapos konferenciáján Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a lovagrend és a 25 éves Magyar Máltai Szeretetszolgálat munkáját méltatta.

    Semjén Zsolt, felidézve a lovagrend történetét elmondta, hogy az 1956-os forradalom idején a lovagok segélyszállítmányokat juttattak Magyarországra, és a forradalom Vörös Hadsereg általi eltiprása után segítséget nyújtottak a magyar menekülteknek. Hozzátette: 1989. február 4-én alakult meg a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ).

    Hozzátette: 1989. február 4-én alakult meg a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ). Mint mondta, retorikai túlzás nélkül állítható, hogy mindennek világtörténelmi jelentősége volt. Döntő módon járult hozzá a szeretetszolgálat a keletnémet menekültek ügyének felkarolásával ahhoz, hogy Magyarország – átengedve a menekülteket Ausztriába – megnyitotta a vasfüggönyt, lényegileg hozzájárulva a szocializmus összeomlásához és a két német állam egyesüléséhez.

    Emlékeztetett arra is, hogy 2010. november 29-én az Országgyűlés elsöprő többséggel megszavazta azt a kétoldalú együttműködési megállapodást, melynek értelmében a máltaiak az egyházival azonos támogatást kapnak minden közfeladatot ellátó tevékenységükhöz.

    Szólt arról is, hogy amint a világon mindenütt, úgy Magyarországon is gondot jelentenek a jogalap nélküli, úgynevezett lovagrendek, legfőképpen az ál-máltai rendek. Az ezekkel szembeni fellépése a rendnek jogilag nehézkes, sok esetben védjegyjogi vitává válik, megnyugtató eredmény nélkül. A rend részéről visszatérő jogos igény az ezekkel szembeni hatékony állami fellépés – mondta a kormányfő helyettese.

    Lezsák Sándor köszönetet mondott azért a 900 esztendős “történelmi valóságért”, amely “a jövendőt is hordozza magában, a keresztény Európa és Magyarország jövőjét”. Beszédében tolmácsolta Kövér László házelnök üdvözletét is. Emlékeztetett arra, hogy Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes “kormányközi megállapodást” kötött a lovagrenddel 2011-ben Rómában, az oktatásról és a szociális intézményrendszerről.

    A 900 éves SZML-nek a világ 104 országában van diplomáciai képviselete. A római katolikus egyház legrégibb vallási karitatív rendjének önállóságát 1113-ban ismerte el a pápa. A rend öt kontinens 120 országában teljesít humanitárius missziót. Magyarországi szervezete az MMLSZ, karitatív szervezete pedig az MMSZ.

    (Forrás: kormany.hu)