Wetzel Tamás miniszteri biztos elmondta, hogy minden készen áll az egyszerűsített honosításról szóló eljárás január 3-i indulásához. A sorban állást elkerülendő időpont-foglalási rendszert indítottak, azaz telefonon vagy interneten mind a külképviseleteken, mind a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnál előre le lehet foglalni időpontot. Az elmúlt fél évben minden előre eltervezett fejlesztés megvalósult, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalban 140 fővel létrejött az Egyszerűsített Honosítási Igazgatóság, ahová 100 új munkatársat vettek fel, a külképviseletekre 70 konzult és konzuli adminisztrátort küldött ki a Külügyminisztérium. Az infrastrukturális feltételek is adottak, mindenki kulturált körülmények között tud dolgozni, a három legfrekventáltabb külképviseleten (Csíkszereda, Kolozsvár, Szabadka) újabb irodaépületeket vettek bérbe és alakítottak át az igényeknek megfelelően.
A fejlesztésekre július 28-án 830 millió forintot biztosított a kormány. A takarékos gazdálkodás mellett megtakarítások is voltak ebből az összegből, csaknem kétszáz új munkahely létesült, és hosszabb távon egyértelműen megtakarításokkal fog járni a bürokrácia és az adminisztratív terhek leépítése.
A biztos elmondta, hogy a kérelmeket 2200 magyar anyakönyvi hivatalba, több mint 90 külképviseletre valamint a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal megyeszékhelyeken lévő ügyfélszolgálati irodáiba lehet benyújtani. A fővárosban az Üllői úti új irodában 18 munkatárssal kezdik meg az ügyfélfogadást január 3-án. Az erdélyi Nagyvárad mellett az utóbbi napokban Szatmárnémetiben és Sepsiszentgyörgyön nyitott demokrácia-központot az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT), segítendő az egyszerűsített honosítási eljárást.
A törvény értelmében magyar állampolgárságot azok az emberek vagy az ő leszármazottaik kérhetnek, akik 1920 előtt vagy 1940 és 1945 között magyar állampolgársággal rendelkeztek, beszélnek magyarul, és nincs valamilyen kizáró közbiztonsági vagy nemzetbiztonsági ok. A törvény az eddigitől eltérően a határon túli magyaroknak nem szabja az állampolgárság megszerzésének feltételéül a bejelentett magyarországi lakóhelyet, a magyarországi lakhatás és megélhetés igazolását és az alkotmányos alapismeretek vizsgát. Az ügyintézési határidő három hónap, de ebbe nem számít bele az esetleges hiánypótlási időszak, illetve a közbiztonsági és nemzetbiztonsági véleményezés időtartama, tehát amikor nem lehet dönteni. Így várhatóan a kérelem benyújtásától számított 4-5 hónap után várható a válasz.
Az eljárás során elsőként egy formanyomtatványt kell kitölteni, amelyben az igénylő megadja személyes adatait, igazolja büntetlen előéletét, valamint kifejti, mire alapozza kérelmét. A szükséges iratokat, dokumentumokat, így jellemzően a felmenők egykori magyar állampolgárságát igazoló okiratokat is csatolni kell. Ehhez bármilyen hivatalos vagy egyházi irat, például anyakönyvi kivonat, keresztlevél, plébánosi igazolás vagy akár régi magyar katonakönyv is elég lesz. A fordítások tekintetében minden hiteles fordítást elfogadnak, amit az adott országban hitelesnek tekintenek. Romániában például a közjegyzői fordítás esetén 2000-2500 forintba kerül egy anyakönyvi kivonat lefordítása.
További információk az eljárásról a www.allampolgarsag.gov.hu címen találhatók.
Kapcsolódó írások:
Egy hét alatt ötezer állampolgársági kérelem
„Kizárólag érzelmi szempontból fontos az állampolgárság”
Az egyszerűsített honosítás tapasztalatait is megtárgyalják
Elindulhat a nemzet újraegyesítésének folyamata
A magyar nemzetnek közjogi értelemben is egyesülnie kell
Honlap az egyszerűsített honosításról
(Forrás: MTI)